Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

İhtiyaç durumunda bankalardan kredi çekmek amacı ile taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi veyahut konut kredisi ürünlerinden bir tanesini almak maksadıyla müracaatta bulunuruz. Yapılmış olan müracaatlarla alakalı Finans kurumu tarafından değerlendirilip incelemenin yapılmasını kredi ön onayı olarak isimlendiririz.. Yapılmış olan bu değerlendirme sonrasında kredi talep eden kişiye olumlu veyahut olumsuz bir şekilde kredi cevabı verilmektedir. Eğerki bir kredi ihtiyacınız var ise doğrudan bankaya giderek kredi ön onayı yaptırmak gerekmemekte. Bunun için teknolojiyi kullanıp ister internet üzerinden, isterseniz de telefon bankacılığı yardımı ile müracaatta bulunabilirsiniz. Eğerki daha öncesinde bankalarla yaptığınız kredi alışverişleriniz problemsiz bir şekilde kapatılmış ise, yani kredi notunuz iyi durumda ise sizin için herhangi bir problem olacağını sanmamaktayız. Kredi kayıt bürosunun tarafından yapılmış olan kayıtlar neticesinde sizin daha önceki istatistikleriniz detaylıca değerlendirilir. Geçmiş dönem içerisinde bankalarla olan ilişkileriniz düzenli durumda ise sorun yaşamadıysanız kredi ön onayı da kabul edilir. Bu şekilde size talep ettiğiniz kredinin verilmesi yönünde bir karar verilir. Eğerki kredi onayı kabul edilmez ise demek ki geçmiş dönemler içerisindeki bankacılık işlemlerinizde aksamalar yaşanmış ve düzensizlik olmuş, bunun sonucunda kara listeye düşmüş durumda olabilirsiniz.

İhtiyacınız olan miktar kadar müracaatta bulunmak amacı ile farklı bankalara girip şartları konuşmanız gerekmektedir. Bu şekilde her bankanın değişik uygulaması olduğu için kredi geçmişinizde olumlu durumda olmasa bile müşteri bulmakta zorlanmakta olan bankaların pek çoğu müşterilerini kaybetmemek için kredi talebinize olumlu bir şekilde yanıt vermektedir. Bu şekilde kredi ön onayı da kabul edilir ve siz de işinizi rahat bir şekilde görürsünüz, fakat en başta söylediğimiz şartları da hiç bir şekilde unutmamak gerekmektedir.

Kredi ön onayı ne demektir sorusuna yanıt vermek amacı ile anlayacağınız, sade bir biçimde yardımcı olmaya çalıştık. Umuyoruz ki sizde gerekli hazırlıkları iyi bir şekilde yapar ve ona göre kredinizi alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir