Facebook bunları yapar mı?

Facebook arkadaşları kullanıcıları strese sokuyormuş! Ama durun, dahası da var…

İskoçya’da yapılmış olan özel bir araştırmaya göre, tüm dünya üzerinden 500 milyondan daha fazla üyesi bulunan Facebook’ta arkadaşlık, kullanıcılarda strese yol açıyor. Edinburg’da yer alan Napier Üniversitesi’nde öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiş olan araştırmada, az da olsa bir grup kullanıcının ” hatırı sayılır ölçüde Facebook bağlantılı anksiyete ” hastası olduğu tespit edildi.

Üniversitenin araştırmasına göre, 10 kişiden bir tanesi Facebook’un kendilerinde korku yaratmakta olduğunu, 10 kişiden üçü de arkadaşlık isteklerini reddettiklerinde suçluluk hissetmekte olduğunu açıkladı. Araştırmaya katılım gerçekleştirmiş olan öğrencilerden yüzde 12’lik kısmı arkadaşlık isteği almaktan hiç bir şekilde hoşlanmadığını, yüzde 63’lük kısmı da arkadaşlık isteklerine yanıt vermeyi ertelemekte olduğunu belirtti.

Araştırmaya başkanlık eden ve de verileri yorumlayan Dr. Kathy Charles, sonuçların bir takım paradokslar ortaya çıkarmış olduğunu söylüyor. Facebook’ta olmanın büyük bir baskı oluşturduğunu düşünen Charles, kullanıcılar arasında yararları konusunda çok önemli bir duygu karmaşası ve kararsızlık yarattığına da işaret ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir