Su Ayısının Gizemi Nedir?

Dünyanın en dayanıklı olan hayvanı olarak bilinen su ayısının (tardigrad) neden bu kadar dayanıklı olduğu ortaya çıktı.

Tokyo Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütülen ve de sonuçları Nature Communicationsdergisinde yayınlanmış olan özel çalışma ile dünyanın en dayanıklı mikroskobik hayvanı olarak bilinen su ayılarının (targidrad) sırrı tamamen çözülmüş oldu. Ekibin yapmış olduğu özel çalışma sonrası su ayılarının radyasyona, dondurucu soğuğa ve de aşırı sıcaklara dayanmasına sebep olan şeyin DNA yapısını battaniye gibi sarmalayan bir protein olduğu keşfedildi.

Profesör Takekazu Kunieda’nın ekibi ile bulduğu ve Dsup adını vermiş oldukları bu protein, DNA’nın çok daha az zarar görmesini sağlıyor.

Bilim insanlarına göre olağanüstü zor doğal şartlarda yaşayabilen bu organizmaya ait genler, gelecekte yaşam türlerinin radyasyonlardan ve X ışınlarından korunması için kullanılabilir.

Su ayılarıyla ilgili 2015 yılında yapılan bir araştırmada, DNA’larının bir bölümünü yatay gen transferi süreci esnasında bakterilerden aldığı gözlemlenmişti. 800’den fazla niteliği tanımlanmış türü bulunan su ayılarının daha binlercesinin ise henüz adlandırılmadığı belirtiliyor.